Dlaczego nie powinno się zamawiać okularów przez internet?

shacky
by shackyopublikowano

W ostatnich miesiącach duża część naszej aktywności przeniosła się do internetu, który niewątpliwie stał się pomocnym narzędziem przy załatwianiu spraw, które do tej pory musieliśmy realizować osobiście.

Również branża optyczna zaczęła przenosić się do internetu, umożliwiając zakup okularów lub szkieł online, a nawet wykonać badanie wzroku. Z całą pewnością zamawianie okularów przez internet ma swoje plusy, lecz czy na pewno warto?

Pomijając kwestię wyboru oprawy okularowej ważny lub nawet ważniejszy jest wybór odpowiednich szkieł okularowych. Na rynku optycznym istnieje tysiące rodzajów soczewek okularowych, które różnią się przede wszystkim uszlachetnieniami ale również konstrukcją i materiałem z którego są wykonane. Po dokonaniu rzetelnego wywiadu z Pacjentem w zależności od wady wzroku, rodzaju oprawy okularowej oraz ich przeznaczenia Optyk i Optometrysta dopasowują możliwie najlepsze rozwiązanie.

Istotne jest, by pamiętać , że wybór ten będzie rzutować na estetykę wykonanych okularów jak i komfort ich użytkowania.

To jednak tylko nieznaczna część wyborów, których musimy dokonać przed zamówieniem okularów korekcyjnych. Obowiązkowo do ich wykonania, oprócz recepty, niezbędne jest podanie innych parametrów takich jak:

  • rozstaw źrenic,
  • wysokość montażowa,
  • odległość soczewki okularowej od rogówki,
  • kąt nachylenia oprawy.

Rozstaw źrenic (PD) jest to wartość określająca odległość między środkami źrenic a grzbietem nosa. Rozstaw źrenic podajemy w mm dla każdego z oczu osobno. Większość z nas może posiadać minimalną asymetrię w szerokości rozstawienia oczu lub przesunięcia przegrody nosa, dlatego tak ważne jest prawidłowe wykonanie tego pomiaru. Rozstaw źrenic zmienia się w zależności od odległości patrzenia. Podczas wykonania okularów do czytania, komputera lub stosowania dziennego wartość PD będzie różna.

Wysokość montażowa, odległość soczewki okularowej od oka oraz kąt pochylenia oprawy mierzone są na podstawie tego, jak dana oprawa układa się na twarzy Pacjenta. Bez wcześniejszego przymierzenia oprawy nie ma możliwości wykonania pomiarów i zamówienia szkieł w sposób prawidłowy.

Niestety, pominięcie któregoś z wyżej opisanych parametrów może skutkować dla Pacjenta przykrymi dolegliwościami. Do najczęstszych objawów wywołanych złym wykonaniem technicznym okularów należą:

  • bóle głowy,
  • bóle oczu,
  • złe widzenie,
  • dyskomfort podczas korzystania z okularów,
  • problemy zezowe.

Pamiętajcie, że okulary korekcyjne są wyrobem medycznym wykonanym na zamówienie. Od poprawności ich wykonania zależy Wasz komfort widzenia jak i zdrowie Waszych oczu!